Herkesin hayatında iniş çıkışlar olabilir. Bununla birlikte, bu ruh hali uzun bir süre değişmezse ve yaşam kalitesi ciddi şekilde bozulursa, depresyon mevcut olabilir.

Depresyon, ilgili kişinin kendini kötü hissetmesi, çok düşünmesi, bitkin hissetmesi, daha fazla neşesi olmaması ve artık hiçbir şeyin ilgisini çekmemesi ile karakterizedir. Kişinin bilişsel sistemi de değişebilir. İlgili kişi suçluluk duygusundan muzdarip olabilir veya kendini değersiz hissedebilir. Konsantrasyon zorluklarına yol açabilir, birçok şey unutulur veya karar vermek zorluk çekebilir. İlgili kişi geleceğini karanlık görebilir. Bu intihara neden olabilir. Depresyon fiziksel olarak da kendini hissettirebilir. Etkilenen kişi cinsel ilgisini kaybedebilir, iç huzursuzluk, iştah değişiklikleri ve uyku bozuklukları veya sabah erken uyanma meydana gelebilir.

Depresyon, tek dönemler, tekrarlayan dönemler veya bipolar bozukluk olarak manilerle birlikte ortaya çıkabilir. Kronik hafif depresif semptomlar, distiminin karakteristiğidir. En az iki yıl boyunca hafif depresif ve hipomanik evreler meydana gelirse buna siklotimi denir.

Depresyon nispeten yaygındır. Araştırmalar, nüfusun % 5-18’inin hayatlarında en az bir kez bundan muzdarip olduğunu varsaymaktadır. Bipolar bozukluk, nüfusun yaklaşık % 2’sini etkiler.

ONLINE RANDEVU AL