Cinsel bozukluklar çok yaygındır. Muayenehanelerdeki hastaların %15’inden fazlasının etkilendiği tahmin edilmektedir. Cinsel bozuklukların hepsinin ortak noktası, arzu edilen cinsel ilişkinin tatmin edici bir şekilde deneyimlenememesidir. Cinsel bir bozukluk ilişkiyi etkiler. İlişki sorunları da cinsel sorunlara yol açabilir. Cinsel süreç genellikle dört aşamadan oluşur. Cinsel aktivitelerle ilgili fantezilerin olduğu veya arzunun ortaya çıktığı iştah evresiyle başlar. Daha sonra uyarılma aşamasına gelir ve cinsel zevkin doruk noktasıyla orgazm aşamasına geçer. Bunu gerilme ve genel bir rahatlama ve esenlik hissi ile gevşeme aşaması izler. Aşağıdaki aşamaların herhangi birinde zorluklar ortaya çıkabilir:

Cinsel istek eksikliği veya kaybı:

Bu, libido kaybına yol açar. Cinsel istek eksikliği, cinsel tatmin ve uyarılmayı engellemez. Ancak cinsel aktiviteler nadiren başlatılır.

Cinsel tiksinti ve cinsel tatmin eksikliği:

Burada, yoğun bir korku tepkisini (cinsel tiksinti) tetiklediği için cinsel faaliyetten kaçınılır. Ama aynı zamanda cinsel aktivite gerçekleşiyor olabilir. Orgazm dahil tüm cinsel reaksiyonlar burada yaşanabilir. Bununla birlikte, cinsel aktivite, herhangi bir zevk olmadan gerçekleşir (cinsel tatmin eksikliği).

Genital Reaksiyonların Başarısızlığı:

Erkekler, tatmin edici bir cinsel ilişki için gerekli olan bir ereksiyonu elde etmekte veya sürdürmekte zorluk çekerler. Kadınlarda vajinal ıslanma çok az veya hiç yoktur.

Orgazm Bozuklukları:

Sorun, orgazm olmaması veya gecikmesidir. Bu, tüm durumları etkileyebilir. Orgazm bozukluğu yalnızca belirli durumlarda ortaya çıkabilir.

Erken Boşalma

Erken boşalma meydana gelir, böylece cinsel birliktelikten zevk alınamaz.

İnorganik vajinismus:

Dar bir vajinadan dolayı penisin içine girmesi mümkün değildir veya çok rahatsız edicidir. Teşhis için organik nedenler araştırılmalıdır.

İnorganik disparoni:

Etkilenen kişi ilişki sırasında ağrı hisseder. Bu acı fiziksel bir hastalığa atfedilemez.

Artan cinsel istek (seks bağımlılığı / aşırı cinsellik):

Sürekli yakın temas isteği, aşırı mastürbasyon ve günde birkaç saat pornografi tüketimi, aşırı cinselliğin tipik belirtileridir. Cinsel bağımlılık, yaygın olarak hiperseksüalite olarak adlandırıldığı gibi, daha dar anlamda bir hastalık değildir, ancak genellikle kontrol kaybı ve ıstırap hissi yarattığı için etkilenenler tarafından olumsuz sonuçlar deneyimlenir. Seks bağımlılığı terimi yanıltıcıdır çünkü aşırı cinsellik bağımlılıktan çok farklıdır. Davranışın ciddiyetine bağlı olarak, bir takıntıya veya dürtü kontrol bozukluğuna sahip olma olasılığı daha yüksek olabilir. Etkilenenler artık cinsel davranışlarını kontrol edemezler ve çoğu zaman günlük rutinlerini ihmal ederler. Günlük yaşam ve özellikle ilişkiler, aşırı cinsellikten muzdariptir. Sebepler genellikle yetersiz duygusal ifade ve yakınlıkla ilgili zorluklardır.

Terapi seçenekleri:

Seks danışmanlığı veya çift terapisi, yaşam kalitesini iyileştirmede ve cinsel bir bozukluğun tedavisinde yardımcı olabilir. İlgili kişi bir ilişki içinde değilse, nedeni travmatik deneyimlerse veya iç çatışmalardan şüpheleniliyorsa, bireysel psikoterapi bir seçenektir. Davranışçı terapinin bir parçası olarak, etkilenenler kendi fikirlerini ve isteklerini formüle etmeyi, kaçınma davranışını ve korkularını azaltmayı ve cinsel vücut tepkilerini daha iyi algılamayı ve böylece kontrollü ve sağlıklı bir şekilde kendi cinsellikleriyle başa çıkmayı öğrenirler.

ONLINE RANDEVU AL