Normalde terapi seansları bir uygulama odasında, örneğin bölgedeki bir sağlık merkezinde ya da psikoterapi ofisinde bir psikolog ya da aile danışmanı ile birlikte yapılır. Bununla birlikte, bazı durumlarda tedavi için bir muayenehaneye gitmek mümkün değildir. Örneğin, yurtdışında çalışıyor olabilirsiniz, yoğun bir programınız olabilir, muayenehane çok uzakta olabilir veya evinizden ayrılmamayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda, “Uzaktan Danışmanlık” hizmeti alma dünya çapında çevrimiçi terapi şeklinde bir çözüm sunar. 

Bir aile danışmanı ile çevrimiçi görüşmeler

Görüşmeler danışanın tercihine göre gerçekleşir: örneğin Skype, Zoom veya Whatsapp aracılığıyla. Bu, dünyanın herhangi bir yerinde terapi için benimle kişisel olarak iletişime geçmenizi sağlar. Tek ihtiyacınız olan, çevrimiçi bir aile danışmanıyla konuşmak için bir internet bağlantısıdır.

İnternet üzerinden yeni medya ve psikoloji

Yurtdışındaki Türklerin de bir danışmanla ancak kendi dillerinde terapi, koçluk veya ilişki terapisine ihtiyaç duyduklarını biliyorum. Bunun için çözüm; çevrimiçi aile danışmanları ile konuşmak. Bugün Skype, FaceTime, Whatsapp, sohbet gibi platformlar zaten iletişim kurmak için yaygın olarak kullanılıyor. Öyleyse neden bu kanallar aracılığıyla çevrimiçi olarak psikolojik yardım almıyorsunuz? Bu, o anda nerede olduğunuzun önemli olmadığı anlamına gelir: Tayland’daki otel odanızda, Fransa’daki kamp alanında veya İsviçre’deki dairenizde. Terapi seansı için her zaman hazır bir çevrimiçi aile danışmanı vardır. İhtiyacınız olan tek şey, konuşmanın sorunsuz geçmesi için iyi bir internet bağlantısıdır. Ek olarak, yukarıda belirtilen tüm platformların şifreli bir bağlantısı vardır, böylece bir aile danışmanıyla çevrimiçi görüşme tamamen güvenlidir.

Bir aile danışmanı ile yapılan çevrimiçi terapi, yüz yüze uygulamadaki seanslardan farklı değildir. Çevrimiçi danışman ile görüşmeler yüz yüze yapılır (dilerseniz konuşmalar görüntüsüz de yapılabilir) ve kişisel rehberlik bizim önceliğimizdir. Bilinçli olarak ‘otomatik çevrimiçi modüller’ veya ‘sohbet robotları’ kullanmıyoruz, bu nedenle gerçek ve kişisel bir danışmanla iletişim halindesiniz. Uzaktaki danışman aracılığıyla, seans sırasında sizinle konuşacak ve sizinle birlikte bir çözüm arayacak gerçekten kendi danışmanınız var. 

Neden çevrimiçi terapi?

Çevrimiçi terapiye başlamak için katı şartlarımız yok. Çevrimiçi bir aile danışmanıyla konuşma ihtiyacı hissederseniz, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Çevrimiçi seanslarla hizmetinizdeyim. Deneyimlerim bana, Türk göçmenlerin, aynı zamanda yurt dışında yaşayan sıradan insanların çevrimiçi terapiye ihtiyaç duyduklarını ve aşağıdaki nedenlerden ötürü uzaktan bir aile danışmanı aracılığıyla yardım almayı tercih ettiklerini öğretti:

Her zaman kendi dilinizde terapi

Yurtdışında olun ya da olmayın, terapiyi her zaman ve her yerde kendi dilinizde takip etmek mümkündür. Bu, hikayenizi çevrimiçi bir aile danışmanına anlatmanız için size huzur ve alan sağlar. 

Zorlukları anlamak 

Aile Danışmanı, hem kişisel düzeyde hem de iş ve günlük hayatta karşılaşabileceğiniz engelleri uzaktan anlar. Dolayısıyla, çevrimiçi danışmanınızla bir terapi seansı sırasında bunun hakkında konuşabilirsiniz.

Farklı saat dilimlerine dikkat

Yurtdışında yaşadığınızda ve çalıştığınızda, genellikle farklı bir saat dilimi geçerlidir. Bu benim için sorun değil. Her zaman uygun bir zamanda terapi randevusu alınabilir.

Evden terapi

Normal bir muayenehaneye gitmemeyi tercih etmeniz için birkaç neden vardır. Örneğin, duygusal problemlerle (anksiyete, tükenmişlik veya depresyon gibi) mücadele ediyor olabilirsiniz, yürümekte güçlük çekiyorsunuzdur veya çok yoğun bir programınız vardır. Çevrimiçi terapi ile evinizin rahatlık alanından çevrimiçi bir aile danışmanı ile konuşmanızı mümkün kılıyorum.

Kendi tedavinizden sorumlu olmak

Kendi kendine tedavi, çevrimiçi terapide çok önemlidir. Hangi platform üzerinden iletişim kurmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca tedaviyi arada ayarlamak, duraklatmak veya sonlandırmak mümkündür.

Bireysel terapiye ek olarak, giderek daha fazla insan online ilişki terapisini de tercih ediyor. Bu terapi şekli sorun yaşayan çiftler için bir çözümdür. Çevrimiçi ilişki terapisi aslında normal (yüz yüze) varyanttan sapmaz, ancak tedaviyi nerede yapacağınızı belirlemenizin büyük avantajı vardır: örneğin evde veya sessiz bir çalışma odası gibi nötr bir yerde. Çevrimiçi ilişki terapisinde; deneyim ve empati ön plandadır, yargılamadan dinleyen bir kulak sunulur, aynı zamanda kritik sorular sorulabilir ve altta yatan nedenler ortaya çıkarılmaya çalışılır.

Online Randevu Al