Uykunun insanlar için birçok önemli işlevi vardır. Uyku; fiziksel iyileşme, anlamlı deneyimleri ezberlemek ve sorunlara çözüm bulmak için önemlidir. Yeterli uyku, bağışıklık sisteminin işleyişinde ve metabolizmanın rejeneratif süreçlerinde de önemli bir rol oynar. Uyku sırasında insanlar dört farklı aşamadan geçer. Bunlar toplamda yaklaşık 90 dakika sürer ve uyku sırasında birkaç kez tekrarlanır. Bu süre zarfında kas gerginliği, kalp atış hızı ve nefes alma hızı azalır. Ayrıca kan basıncı ve vücut ısısı düşer. Bir kişinin ne kadar uyuması gerektiğini cevaplamak zordur. Çünkü uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişir ve alışkanlıklara ve yaşa bağlıdır. Sağlıklı bir uyku hedefi için kılavuz yaklaşık 7 saattir.

Uyku bozuklukları nispeten yaygındır ve nüfusun %4-22’sini etkiler. Kalıcı olarak huzursuz uyku veya uyku bozukluğu psikolojik strese ve hafıza performansında düşüşe neden olabilir. Ek olarak, arteriyel hipertansiyon, madde kötüye kullanımı veya kan şekeri regülasyonu bozuklukları gibi çeşitli hastalıkların gelişmesine yardımcı olur.

Terapi seçenekleri

Başlangıçta uyku bozukluklarının oluşma ve sürdürülme koşulları uyku günlükleri yardımıyla analiz edilir. Tedavi sırasında gerekirse uyku ilacı tüketimi azaltılmalıdır. Tedavinin bir diğer kısmı da uyku ile ilgili bilgilerin aktarılması ve uykuyu teşvik edici stratejilerin öğrenilmesidir. Stratejiler hem günün organizasyonuyla hem de uyku semptomlarıyla başlar. Uyku ortamındaki değişiklikler, tutumlar ve alışkanlıklar (uyaran kontrolü olarak da adlandırılır) ve düzenlenmiş bir uyku-uyanma ritmi tartışılır. Ek olarak, ilgili kişi gevşeme tekniklerini ve stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenir.. Günlük yaşamdan belirli çatışma durumlarının işlenmesi de tedavinin bir parçası olabilir.

ONLINE RANDEVU AL